Naslovna Društvo Agenda 2030: Zajedničkom saradnjom opština do bržeg ekonomskog razvoja

Agenda 2030: Zajedničkom saradnjom opština do bržeg ekonomskog razvoja

0

Danas je održana konferencija „Unapređenje planiranja lokalnog ekonomskog razvoja kroz međuopštinsku saradnju“ u okviru platforme Agenda 2030. Konferenciju organizuje Centar za visoke ekonomske studije (CEVES) u saradnji sa Regionalnom razvojnom agencijom Jug (RRA Jug).

Konferenciji su pored članova RRA Jug i CEVES-a, prisustvovali i predstavnici Ministarstva za evropske integracije, Republičkog sekretarijata za javne politike RSJP, Stalne konferencije gradova i opština SKGO, Programa EU Pro plus i lokalnih samouprava.

Jedan od inicijatora međuopštinske saradnje je RRA Jug, koja je pokrenula pet saveta radi bolje međuopštinske saradnje.

Dragana Stojanović, foto: GP018

„Pre tri godine smo pokrenuli inicijativu za formiranje regionalnih saveta. Imamo regionalne savete na pet tema. Skupština osnivača je donela odluku o formiranju tih saveta, a to su Regionalni savet za razvoj ekonomije malih i srednjih biznisa, za razvoj turizma, za ruralni i poljoprivredni razvoj, infrastrukturu i održivi razvoj i Regionalni savet za razvoj društvene zajednice“, rekla je direktorka Regionalne razvojne agencije Dragana Stojanović.

Ova konferencija se održava u sklopu platforme „Održivi razvoj za sve“, koju podržavaju vlade Švajcarske i Nemačke. Svetski lideri su 2015. godine ustanovili 17 globalnih ciljeva, koji imaju snagu da dovedu do stvaranja boljeg sveta do 2030

Lana Hadži Niković, foto:GP018

„To su ciljevi koji su prepoznati širom sveta kao neophodni za čovečanstvo, ljude i za sve države sveta. Cilj nam je da povežemo razvojne prioritete Srbije sa ciljevima održivog razvoja i Agendom 2030. Ova Agenda se najbolje ostvaruje upravo na lokalu, gde su nam neophodne lokalne zajednice. Tako kada kažem lokalne zajednice mislim i na predstavnike jedinica lokalne samouprave i na građane, civilna društva, medije, akademsku zajednicu i privredu“, izjavila je Lana Hadži-Niković, projektna koordinatorka u CEVES-u.

Od početka samog projekta uključena je i Stalna konferencija gradova i opština. Oni ističu da je Agenda 2030 važna saradnja organizacija civilnog društva.

Na ovoj konferenciji predstavnici lokalnih samouprava su imali prilike da predstave projekte koji su rezultat saradnje sa Regionalnom razvojnom agencijom.

Dragan Mančev, foto: GP018

„Mi ćemo danas predstaviti svoj revolving fond, koji smo uradili zajedno sa RRA Jug Niš i „Divac fondacijom“. Prikazaćemo sve korake i probleme sa kojima smo se susretali tokom realizacije tog projekta, benefite tog projekta i dotaći ćemo se razvojnih programa kroz privredu“, poručio je Dragan Mančev većnik za razvoj poljoprivrede iz Dimitrovgrada.

On dodaje da osim Niša, druge lokalne samouprave nemaju dovoljno kapaciteta da realizuju neke projekte, već moraju da se oslanjaju na iskustva drugih opština, regionalnih agencija, privrednih komora i međunarodnih organizacija.

Marija Đošić, foto: GP018

Marija Đošić, direktorka Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj Grada Pirota ističe da je Regionalna razvojna agencija Jug bila spona u komunikaciji sa Republičkim sekretarijatom za javne politike, ali i sa drugim opštinama, kako bi lakše razmenjivali iskustva.

Ona je dodala da se nada će prezentacijom dokumenata javne politike, preneti iskustva drugim opštinama.

 

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde