Planinarsko društvo „Preslap“ uspešno je 1.novembra 2020.godine organizovalo uspon na vrh Treska, visok 1439 metara, na području južnog Kopaonika, u okolini Lukovske Banje.
Stenoviti vrh Treska, u obliku dvozupca, svojim oblikom znatno odudara od ostalih vrhova ogromnog masiva Kopaonika, a i svih ostalih vrhova juga Srbije. Prozvan je i „srpski Mitikas“, zato što liči na najviši vrh mitske planine Olimp u Grčkoj. Na akciji je učetvovalo 70-oro planinarki i planinara iz Niša, Kuršumlije, Prokuplja, Leskovca, Jagodine, a međunarodni karakter akciji su podarile jedna planinarka iz Južne Afrike i jedna planinarka iz Zambiije.
Uspon je izveden iz pravca sela Štava, od crkve Svetog Mine. Vreme je bilo izuzetno lepo, sunčano i toplo, kao da je akcija izvedena u proleće, a ne usred jeseni. Staza, široka, prohodna i lagana, postepeno je uvodila planinare u srce južnog Kopaonika. Sa par usputnih vidikovaca u vidokrug je ušao ceo masiv Kopaonika, kako onaj oko Pančićevog vrha, tako i vrhovi na obližnjem Kosovu. Upečatljiv utisak stvorile su i stene vrha Treska, koje su se ukazale na otprilike polovini pređene trase. Na prvi pogled, Treska deluje kao neosvojih vrh, svojim oblikom izaziva divljenje i strah, ali se strpljivim hodom, u polaganom ritmu, na njega izlazi bez prevelikih problema.
Učesnici akcije su najpre izašli na južni vrh Treske, do koga se stiže uobičajenim hodom. Nešto je teže popeti se na severni vrh, gde postoji jedna deonica na kojoj se planinari moraju pridržavati rukama za stene. Ka severnom vrhu zato se nisu uputili svi učesnici.
Sa Treske, vidi se kao na dlanu cela oblast Toplica, zato se Treska i smatra čuvarem topličkog kraja. Sve okolne planine jasno se uočavaju – Jastrebac, Radan, Pasjača i Vidojevica, a vide se i udaljenije planine, kao što u Stara planina, Rtanj, Kukavica, Golilja, Suva planina…
Jedan od utisaka, posle divno provedenog dana na Treski i južnom Kopaoniku, jeste da bi se ovde valjalo češće dolaziti, ima se šta videti i doživeti – ono najlepše što priroda može pružiti.