Projekat državne mature iniciralo je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a finansijska sredstva za realizaciju projekta, u iznosu od 3,7 miliona evra, obezbedila je Evropska unija kroz Instrument pretpristupne pomoći (IPA 15).
Projekat ima za cilj da pomogne pripreme obrazovnog sistema Srbije za uspešno sprovođenje završnih ispita na kraju srednjeg obrazovanja.
U skladu sa odlukom Ministarstva, maturski i završni ispit po novom Konceptu prvi će polagati đaci koji su srednju školu upisali školske 2018/2019. godine. Prvo pilotiranje državne mature biće održano od 27-30. oktobra ove godine, kada će biti pilotirani završni ispit za učenike u trogodišnjim obrazovnim profilima i maturski ispiti za učenike u četvorogodišnjim obrazovnim profilima.
Pilotiranje će biti organizovano u 50 gimnazija, 48 srednjih stručnih škola i tri srednje umetničke škole, a proveravaće se kvalitet ispitnih zadataka i deo procedura koje se sprovode u školama u toku sprovođenja mature. Cilj je da se na vreme uoče i otklone eventualni propusti i nedostaci, ali i da se učenici upoznaju sa načinom provere znanja i ispitnim zadacima.
Na konferenciji za novinare biće predstavljene detaljnije informacije o prvom pilotiranju državne mature i najavljene naredne aktivnosti u sklopu priprema za sprovođenje prve državne mature u Srbiji. Šta se proverava na prvom pilotiranju državne mature, kako će se pripreme sprovoditi u narednom periodu i šta će državna matura promeniti u sistemu obrazovanja – pitanja su na koja će biti odgovoreno tokom konferencije za novinare.
Učesnicima skupa će se obratiti:
• Mladen Šarčević, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja
• NJ. E. Sem Fabrici, ambasador i šef Delegacije EU u Srbiji
• Gregor Mohorčič, vođa tima Projekta državne mature