Naslovna Društvo Medijacija u diskriminaciji nacionalnih manjina

Medijacija u diskriminaciji nacionalnih manjina

0
Regionalni centar Niš
Regionalni centar Niš foto: GP018

U zvaničnom redovnom godišnjem izveštaju Zaštitnika građana za 2019. godinu, naveden je statistički podatak u oblasti prava nacionalnih manjina, gde je Zaštitnik građana u 2019. godini, razmatrao 71 predmet, od čega je bilo 70 pritužbi građana i jedan predmet pokrenut po sopstvenoj inicijativi.

Predmeti iz ove oblasti ugrožavanja prava prava nacionalnih manjina čine 2,17 odsto ukupno razmatranih predmeta. Zaštitnik građana je uputio 24 preporuke organima uprave koje su i dalje u roku za izvršenje. Od razmatranih 71 predmeta u 2019. godini, Zaštitnik građana je okončao rad na 39 predmeta, kaže Violeta Stamenković, diplomirani pravnik u Regionalnoj kancelariji posrednika Niš.

“Iz ovog se može zaključiti da u odnosu na celu teritoriju Srbije, ovo je mali broj zahteva za povredu prava upućeno Ombudsmanu, pa bi u ovom slučaju medijacija imala značajnu ulogu”, kaže Stamenković. “Značajna veština medijatora se ogleda upravo u ispunjavanju njegovog zadatka – obezbeđivanja komunikacije, odnosno započinjanja i usmeravanja razgovora među stranama kako bi se lakše razumeli, riešili sukob i izbegli buduće sukobe”.

Zaštita nacionalnih manjina podrazumeva zaštitu od svakog oblika diskriminacije u ostvarivanju individualnih prava i sloboda.
“Takođe, obezbeđuje se i ostvarivanje kolektivnih prava nacionalnih manjina na samoupravu u kulturi, obrazovanju, obaveštavanju i službenoj upotrebi jezika i pisma.

Diskriminacija se može posmatrati na više načina, može je izvršiti svako i može se desiti bilo gde, na poslu, u školi, u bolnici, na stadionu,u prodavnici, u postupku pred organom javne vlasti, u sudu, u gradskom prevozu, na ulici”, dodaje Violeta Stamenković.

Upravo iz ovog razloga je važno da se u rešavanju sporova u kojima su ugrožena prava manjina uključe medijatori koji su prošli odgovarajuću obuku i stekli licencu za rad, a oni koji žele da počnu da se bave medijacijom mogu da se prijave za obuku koja se organizuje u Nišu septembra.

“Obuka se obavlja u Regionalnom centru za stručno usavršavanje zaposlenih u obrazovanju, a realizator obuke je Fakultet političkih nauka iz Beograda.
U toku sprovodjenja obuke poštovaćemo Uredbu o merama za sprečavanje i suzbijanje zarazne bolesti covid-19, a na kraju obuke polaznici dobijaju licence koje izdaje Ministarstvo pravde Republike Srbije”, kaže Violeta Stamenković.

 

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde