Nasilje nad starijima je najbolje čuvana porodična tajna, nešto što se događa između četiri zida u krugu najbližih, od kojih stariji i zavise, ističe direktorka Sigurne kuće u Nišu Sonja Šćekić, a povodom Dana borbe protiv nasilja nad starima, a koji se od 2011. godine obeležava 15.juna.
Šćekić dodaje da se ovom problemu u Sigurnoj kući pridaje velika pažnja, a ona je sa svojim saradnicima uradila i istraživanje u vezi sa ovim problemom kako bi se upoznali sa stavovima građana, ali kako bi se o ovom problemu i javno progovorilo. Proteklih godina, u niškoj Sigurnoj kući, 10 odsto od ukupnog broja korisnica smeštenih u ustanovu, činile su upravo žene starije od 65 godina.
Ove godine nije bilo starijih osoba na smeštaju, ali to ne znači da ne trpe nasilje. U prilog tome govori činjenica da se putem SOS telefona često javljaju zabrinuti rođaci i prijatelji koji prijavljuju nasilje nad starim osobama.
“Starije osobe o vome često ćute, a i kada kažu, to čine bojažljivo i skriveno. Neki krive sebe za to što im se dešava, neki žive u izolaciji, a ono što je karakteristično za sve je da ih je sramota jer su ih u tu ponižavajuću i degradirajuću situaciju u najvećem broju slučajeva doveli najbliži – oni kojima su posvetili ceo život”, kaže Sonja Šćekić.
Nasilju su, dodaje ona, više izloženi stariji koji imaju niži novo socijalnih aktivnosti, koji su funkcionalno zavisni, hronično bolesni, osobe sa fizičkim ili kognitivnim oštećenjem, sa dijagnostifikovanom demencijom, kao i starije osobe ženskog pola.
Prevencija nasilja se može postići stalnim razgovorima na ovu temu, sprovođenjem raznih vrsta anketa, upitnika, istraživanja, jedno od isztažvanja iradila je i Sonja Škećih sa sardnicima iz Sigurne kuće.
“Na pitanje zašto starije osobe ne ptičaju o nasilju u porodici, 60 posto ispitanika je kazalo da je razlog sramota, 38 odsto smatra da je to strah od daljih posledica, 24 odsto da starije osobe ćute o nasilju zbog prevelike ljubavi prema detetu koje je počinilac nasilja, dok 13 odsto smatra da se plaše zbog toga ne budu smeštene u neku ustanovu”, objašnjava Sonja Šćekić.
Lica koja vrše zlostavljanje starijih osoba, često imaju problema sa alkoholom i drogom. Takođe, nasilnici su često i lica koja imaju finansijskih problema i zavisna od svojih roditelja.