Zadatke su izvršavali i u vreme policijskog časa. U rad tima uključeni su i specijalisti hirurgije, kardiologije i biohemije. Koordinacijom sa ostalim sektorima kriznog štaba vršili su dostavu hrane, lekova i paketa pomoći licima koje predstavljaju faktore rizika za spoljnu sredinu.
Deo stručnog tima uključen je i u rad Kliničkog centra u Nišu pri organizacionoj jedinici Klinika za Infektivne bolesti.
Organizaciona struktura bila je 3 trijažera sa iskustvom preko 3 godine po smeni. Ukupan broj trijažera anagažovanih za rad na klinici je devet podeljenih u tri operativne smene po 3 iskusna trijažera- lekara.
To je samo deo aktivnosti koje su na svojim leđima poneli članovi Udruženja “Aktilum”. Oni su mladi lekari spremni da pomognu i u najtežim situacijama, bez naknade, samoinicijativno našli su se u vreme epidemije korana virusa tamo gde je bilo najpotrebnije. Nisu odbijali zadatke duboko uvereni da je njihov zadatak da pomognu onima kojima je njihova pomoć bila preko potrebna.
“Nakon odluke Vlade Republike Srbije o proglašenju vanrednog stanja dana 15. marta održan je hitni sastanak upravnog odbora Aktiluma i donešene su hitne mere o postupanju tima za reagovanje u vanrednim stanjima. Upravni odbor doneo je odluku o uključenju specijalnog tima za reagovanje u vanrednim stanjima”, kaže šef omladinskog tima za vanredne situacije Dimitrije Stojanović.
Volonteri Udruženja “Aktilum” bili su podeljeni u nekoliko timova.
Opšti medicinski tim je imao zadatak da odgovara na pozive u centru i daje savete građanima. Davanje medicinskih saveta, koordinacija za rešavanje izazova sa kojima se pacijenti susreću zbog reorganizacije rada medicinskog sektora, prijem poziva za terenske ekipe, samo je deo posla koji su obavljali tokom vanredne situacije.
“Imali smo i Specijani medicinski tim za terenski rad sa pacijentima. Stručni tim koji u skladu sa merama predustrožnositi, adekvatna oprema za rad sa potencialno infektivnim pacijentima, obilazio je, vršio preglede i davao savete pacijentima. Previjali smo i obrađivali rane, stome, presvlačili stara lica ili izvršavali tehničku podršku oko organizacije medicinske usluge, otvaranje kartona u sektoru kućne nege, izrada dokumentacije za analize”, objašnjava Dimitrije Stojanović.
Zajedno sa njima radio je Tehnički tim zadužen za promociju smernica Vlade Republike Srbije za suzbijanje COVID-19 zadužen za izvršavanje nemedicinskih zadataka u službi tima.
Omladinsko udruženja “Aktilum” osnovanog 2015. godine u Nišu sa ciljem negovanja omladinskog aktivizma, volonterizma , edukacicije i stručnog usavršavanja. U okviru svojih aktivnosi 2016. godine formiran je Omladinski tim za vanredne situacije koji čine mladi, stučno visoko edukovani fizički spremni pripadnici.
Unazad godinama u okviru gradskih i opštinskih aktivnosti naš tim asistirao je i pružao medicinsku pomoć na svim javnim skupovima.
BRAVO!!!