Najmlađa niška Gimnazija “9.maj” obeležila je Dan škole i jubilej, 30 godina od početka rada, na jedinstven način za uslove u kojima škole rade. Vredni učenici ove gimnazije zajedno sa profesorima proslavili su tri decenije rada škole iz svojih domova zbog pandemije korana virusa koji nije mogao da ih spreči da pokažu šta sve mogu, znaju i umeju i sa koliko ljubavi slave Dan svoje škole.
Scenu Narodnog pozorišta gde je planirana svečana akademija zamenile su učeničke sobe u kojima su oni proveli proteklih mesec i po dana, ali, kako rekoše u videu koji su pripremili, bila je to jedna od važnijih lekcija u njihovim životima.
Njihova proslava nije bila onakva kakvom su je planirali, ali su oni situaciju u kojoj su se našli prihvatili kao izazov. Naučili su da prave vrednosti nisu u zgradama, halama, kravatama, visokim potpeticama. Prave vrednosti su u ljudima, a oni su tu i spremni su da proslave jubilej, 30 godina od osnivanja Gimnazije “9.maj”. Pripremili su i virtualnu izložbu likovnih radova učenika nastalih za vreme vanredne situacije.
“Naučili smo da koračamo sa našim precima, pobednicima nad fašizmom u Besmrtnom puku, ali i da gradimo Evropu mira”, poručio je v.d. direktora Gimnazije 9.maj Predrag Nesović.
Da je tako govori i samo ime škole koje je deo njenog identiteta jer je 9.maj Dan pobede nad fašizmom, Dan Evrope, dan velikog slavlja i vojne parade u Moskvi. To je datum koji spaja prošlost i budućnost, Istok i Zapad.
“Naučili smo da, iako smo najmlađi umemo da budemo solidarni, da priroda ume da nas opomene za sve nase neodgovorne postupke, šta nam znači sloboda, da pobeđujemo kada smo zajedno i drago mi je što je danas sve u znaku pobede i mira. Zato idemo dalje sa jasnom vizijom i novim idejama”, poručio je v.d. direktora gimnazije Predrag Nesović.
Jasna vizija i nove ideje su u glavama đaka Gimnazije 9.maj. Oni znaju koji su put izabrali da njime koračaju. Oni znaju šta im je škola dala i šta su u njenim učionicama od profesora i druzeći se međusobno naučili.
“Nama nije bitno ko si i odakle dolazis, koje su marke tvoje patike i da li imas ajfon. Nama je bitno šta je to što te drži iznutra”, poručuje jedan od učenika Gimnazije. “Važno je da li se spreman da uradiš sve ono sto je potrebno za čoveka. Da li se usuđujes i da li smeš da maštaš. Nas je sve to naučila ova škola”.
Njegova drugarica iz škole dodaje da je početak školske godine bio u znaku velikih planova, velikih želja, smelih ideja, puno entuzijazma i trduda svih u školi.
“ Želeli smo da ovaj dan pretvorimo u dane naše škole, naše gimnazije, da to budu sportski dani, dani promocije Monografije, dani muzike i koncerta koji smo planirali da poklonimo Gradu Nišu, dani svečane akademije” Njena drugarica dodaje:
“Zelje su jedno, a stvarnost je drugo. Ova godina nas je zbog pandemije na to podsetila. Umesto da gledamo akademiju na sceni Narodnog pozorišta, gledamo se i slušamo u našim domovima. Uslovi su se promenili, ali život ne može da čeka. Ne može da čeka ni škola jer je stigao 9.maj”.
Gimnazija “9.maj” je počela sa radom juna 1990.godine u zgradi nekada Trgovačke akademije, a potom i Ekonomske škole. Zgrada Gimnazije se nalazi na uglu ulica Svetosavske i Jeronimove. Đaci su i u tome pronašli simboliku.
“Ima li boljeg mesta za školu od ovog ugla. Sveti Sava je osnovao prvu srpsku biblioteku na Hilandaru, a mitropolit Jeronim prvu biblioteku u Nišu”, objašnjavaju gimnazijalci u svom videu koji će se još dugo godina pamtiti jer u sebi sadrži poruku koja je većna i skrivena u imenu gimnazije – da je sloboda najskuplja stvar na svetu.