Republičke inspekcijske službe u Nišavskom okrugu rade bukvalno 24 sata, angažovani su zdravstveni, sanitarni, veterinarski, tržašni inspektori i sve inspekcijske službe su dobile preporuku svojih resornih ministarstava i na terenu su svakog dana svakog sata, kaže Dragana Sotirovski , načelnica Nišavskog upravnog okruga.
Ona je dodala da građani sve zamerke koje imaju mogu da prijave određenim inspekcijskim službama na dežurne telefone koje mogu da nađu na sajtu okruga.
„Sve prijave koje građani imaju a odnose se na rad poslodavaca i nepoštovanje određenih mera i preporuka sugrađani mogu da prijave službama. Ako se radi o problemima iz radnog odnosa tu je inspekcija rada, ako su u pitanju cene koje su skočile a treba da se vrate po preporuci Vlade na period pre uvođeja vanrednog stanja, tu je tržišna inspekcija i od njih mogu da dobiju sve informacije“, kaže Sotirovski.
Ona dodaje da inspektori nisu proveravali kakvo je stanje u niškim fabrikama jer se provere rade isključivo na osnovu prijava, a njih do sada nije bilo.
Kada se radi o otkazima za vreme vanrednog stanja Sotirovski kaže da sve prijave u vezi radnog odnosa idu inspekciji rada.
„Država je bila jasna, u vanrednom stanju nema otkaza i svi oni koji smatraju da im je na bilo koji način ugroženo radno pravo mogu to da prijave inspekciji rada. Inspektor će izaći i proveriti navode ali bez prijave to nije moguće. Prijava može da bude anonimna, može da se pošalje elektronskim putem ili pisanim putem ili da osoba dođe na prijavnicu i to prijavi. To važi i za državni i za privatni sektor“, objašnjava načelnica Nišavskog upravnog okruga.
Prema preporuci Vlade kada su u pitanju deca mlađa od 12 godina jedan od roditelja ostaje kod kuće. Mnogi poslodavci, posebno iz privatnog sektora to ne poštuju o čemu se ovih dana vode polemike na društvenim mrežama.
„Tu nema razlike između privatnog i javnog sektora. Poslodavci moraju da se pridržavaju onoga što slovi kao zakon a potom i preporuka Vlade Srbije u vanrednom stanju i svi oni koji vide da se krše njihova prava to treba da prijave. Pri tome se ne treba rukovoditi onim što se objavljuje na društvenim mrežama jer su one pune dezinformacija. I odsustvo radnika može da se obezbedi a sve zavisi od poslodavca kako će posao da uskladi sa preporukom. Tačno se zna ko može da radi od kuće, da su to roditelji dece do 12 godina, da su to hronični bolesnici, stariji od 60 godina i to je sasvim jasno“, ističe Dragana Sotirovski.
Sotirovski je napomenula, kada se radi o kupovini namirnica i količini koja se može kupiti, da Vlada Republike Srbije do sada nije odredila i dala preporuku za određene količine već samo za cene.
„Ako neko vidi da su poskupele osnovne životne namirnice on može da se obrati tržišnoj inspekciji i da oni to prekontrolišu. Ono što mogu da kažem to je da su ogromne kazne za trgovce kod kojih inspektori zateknu veću cenu od propisane“, istakla je Sotirovski.
Dodala je da velika odgovornost na svima nama i da ono što vidimo a suprotno je od onoga što je propisala Vlada, prijavimo.