Skupština grada Niša usvojila je danas odluku o prodaji šest gradskih lokala i jedne stambeno-poslovne zgrade u najužem centru grada za ukupno 1,4 miliona evra.
Javno nadmetanje za ovu imovinu grada je već ranije obavljeno, a nakon skupštinske odluke najviše para u budžet grada uplatiće Nišlija koji je kupio lokal u Obrenovićevoj ulici broj 36. On će za taj lokal površine 140 kvadrata platiti 720.000 evra.
Odbornici su dali „zeleno svetlo“ i za prodaju stambeno-poslovne zgrade u Ulici Nikole Pašića 40 za nešto više 55.000 evra, kao i za prodaju pet lokala u stambeno-poslovnoj zgradi u Obrenovićevoj ulici broj 124, po ceni od 183.000 evra, 61.680 evra, 131.000 evra, 127.000 evra i 138.000 evra.
Šef odborničke grupe Srpske napredne stranke Zoran Perišić rekao je na konferenciji za novinare da je cilj prodaje da se „spreči dalje neracionalno korišćenje poslovnog prostora koji se nalazi u vlasništvu grada“.
Perišić je rekao da su prodati lokali od kojih je grad „maltene permanento beležio gubitke“.
„Prodaja lokala je opravdana i ne postoji ni jedan razlog da se nešto što može doneti vrednost koristi na način koji odnosi vrednost“, istakao je Perišić.
On je rekao da su zakupci nakon izlaska iz lokala ostavljali dugove i podsetio da je na jednoj od prethodnih sednica Skupštine grada bilo reči o otpisu dugova za zakup poslovnog prostora.
„Zakon je tu malo nedorečen, vi ne možete da izbacite iz lokala nesavesnog zakupca koji ne ispunjava svoje obaveze“, kazao je Perišić.
Kako je kazao, treba znati i da postoji izveštaj Državne revizorske institucije (DRI) o upravljanju nepokretnostima i tak nakon što se ima uvid u taj izveštaj onda može da se shvati u kojoj meri je prodaja lokala opravdana.
„Smešno je pričati da neko može taj novac da usmeri za izbornu kampanju. Možda su oni (prethodna vlast) tako vodili kampanje“, istakao je Perišić.
Stanković: „Tražimo da se sa imovinom grada vlast ponaša domaćinski“
Šef odborničke grupe Demokratske stranke Miodrag Stanković je povodom prodaje lokala izjavio da se prvi put istoriji Niša imovina grada rasprodaje kako bi se nadoknadilo prekomerno trošenje sredstava iz bdužeta grada i obezbedila sredstva za predstojeću izbornu kampanju.
„Odbornička grupa Demokratske stranke se oštro protivi ovoj odluci. Tražimo da se sa imovinom grada vlast ponaša domaćinski“, rekao je Stanković.
Odbornik opozicione odborničke grupe „Niš moj grad“ Branislav Jovanović je podsetio da je aktuelna gradska vlast u Nišu već prodala lokal u Obrenovićevoj ulici gde se nalazila apoteka „Higija“.
„Gradonačelnik kaže da je grad vratio dugove, da sve blista, a sada prodaje gradsko bogatstvo. Kada smo mi to radili?“, zapitao je Jovanović.
Državna revizorska institucija (DRI) saopštila je krajem prošle godine da Beograd, Novi Sad i Niš „loše gazduju poslovnim prostorom“ i da su zbog toga njihova potraživanja od zakupaca od 2016. do 2018. godine porasla na 8,2 milijarde dinara, odnosno za 15 odsto.