Centru za ljudska prava Niš koji od pre dve godine pruža besplatnu pravnu pomoć i pravno zastupanje za žrtve torture i nečovečnog ponašanja javilo se do sada oko 30 potencijalnih žrtava, a advokati Centra trenutno vode šest sudskih postupaka, od kojih su dva stigla i do Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, izjavio je advokat Centra Stevan Arambašić.
On je kazao da je brojka od 30 osoba koje su se javile i istakle da su bile izložene nekom vidu torture ili nečovečnog ponašanja „pozamašna“, ali da za više od polovine pritužbi gradjana nije podneta krivična prijava i to zbog zastarelosti.
„Prema našem zakonodavstvu rok za pokretanje postupka je 10 godina od trenutka kada je došlo do torture, a u više od 50 odsto slučajeva to se dogodilo znatno pre 10 godina“, rekao je Arambašić na konferenciji za medije.
On je kazao da su dva predmeta stigla do suda u Strazburu pošto su prošla proceduru domaćeg zakonodavstva.
Arambašić je rekao da Centar za ljudska prava Niš pred domaćim sudovima vodi dva vrlo interesantna predmeta.
U jednom slučaju, naveo je, postupak se vodi za lice koje se nalazi na izdržavanju kazne i bilo je izloženo prekomernoj upotrebi sile, a u drugom slučaju lice koje je bilo uhapšeno zbog odredjenog krivičnog dela zadobilo je višestruke povrede nakon što je privedeno u stanicu policije.
„Vrlo je indikativno kada dodjete u situaciju da dokazujete da je neko bio izložen turturi u prostoru koji mora biti pokriven video nadzorom, ali baš toga dana ili tog trenutka video nadzor nije radio. U ta dva predmeta smo se suočili i sa problemima da medicinska dokumentacija nije kompletna jer nije opremljena fotografijama, jer foto-aparat u zdravstvenim ustanovama nije radio“, istakao je Arambašić.
On je kazao da će i jedan jedini slučaj, koji Centar vodi, a u kome ćemo dobiti jasnu reakciju države, tužilaštva, suda dovesti do podizanja nivoa društvene svesti i do toga da će društvo shvatiti da nasilno ponašanje uniformisanih lica nije društveno prihvatljivo.
Advokat Centra za ljudska prava Niš Miroslav Stanojević rekao je da su sve prijave za torturu i nečovečno postupanje podnete posle „studiozno prikupljenih informacija“, a najznačajniji dokaz je medicinska dokumentacija.
„Podneli smo četiri pritužbe na rad javnih tužalaca i to dve na rad Osnovnih javnih tužilaštva i dve na rad Viših tužilaštva. U sva četiri slučajeva medicinska dokumentacija koja je priložena uz krivičnu prijavu nije tretirana onako kako bi po našem mišljenju trebalo da bude tretirana ili uopšte nije tretirana“, izjavio je Stanojević.
Prema njegovim rečima, za tri podnete pritužbe nadredjeni tužioci doneli su odluku da nije došlo do povrede prava oštećenih i da su nadležna tužilaštva pravilno procenila da ne treba da vrše uvid u podnetu medicinsku dokumentaciju.
Direktorka Centra za ljudska prava Niš Ludija Vučković podsetila je da projekat „Sveobuhvatna akcija protiv torture“ traje još godinu dana i pozvala gradjane koji smatraju da su bili žrtva torture ili nečovečnog postupanja da se jave Centru za pomoć.
Vučković je istakla da poziv važi za gradjane sa čitavog područja naše zemlje.