Vojna bolnica u Nišu u sredu,22.januara, obeležava 142 godine postojanja i rada, a tim povodom u krugu ove ustanove biće otkrivena bista pukovniku dr Vladanu Đorđeviću na čiji je predlog Vrhovna komanda srpske vojske 1878.godine formirala Veliku nišku vojnu bolnicu pored Ćele kule. Zahvaljujući doktoru Đorđeviću formiran je u Srbiji i Crveni krst i Srpsko lekarsko društvo.
“Inicijativa za ovakav način obeležavanja Dana Vojne Bolnice u Nišu potekla je od kolegijuma uprave sa ciljem da se jedna znamenita istorijska ličnost koja je ostavila neumitan pečat na slavnu istoriju naše ustanove otrgne od zaborava. To je pukovnik dr Vladan Đorđević , a ova bista bi trebalo nadalje da svedoči i njegovim liku i delu. Na njegov predlog je osnovana velika niška Vojna bolnica kod Čele kule, a on je u tom periodu obavljao dužnost načelnika Sanitetske službe pri Vrhovnoj komandi srpske vojske. Dr Vladan Đorđević je u to vreme formirao 18 poljskih vojnih bolnica i one su besprekorno funkcionisale tokom borbe za oslobođenje od turaka u ovom delu Srbije. Centralna bolnica je bila Vojna bolnica u Nišu, a on je bio i prvi njen rukovodioc”, istako je pukovnik dr Jovica Stanojković, upravnik Vojne bolnice Niš na konferenciji za novinare koja je održana ovim povodom.
Idejni projekat za bistu uradio je niški arhitekta Hadži Ivan Redi. U saradnji sa vajarom Miroljubom Kostićem urađena je bista visine 65 cenimetra koja prikazuje doktora Đorđevića u vremenu kada je bio osnovač Vojne bolnice u Nišu.
“Bista će se nalaziti u osovini centralnog ulaza u Vojnu bolnicu. To je mesto koje daje tu snagu prvog kontakta, vi ga vidite i kada mu prilazite doživljavate ga u punoj veličini i snazi. Može dam u se priđe i da se na taj način komunicira sa njim, a to je jako važno”, ističe Hadži Ivan Redi.
U čast pukovnika dr Vladana Đorđevića organizovana je i izložba u holu Doma vojske koja će posetiocima otkriti mnoge nepoznanice o junaku koji ne sme da se zaboravi.
“Poznato je da je bio prvi školovani hirurg u Srbiji, karijaeru kao vojni lekar započeo je 1871.godine, zatim je angažovan kao lični lekar kneza Miloša Obrenovića i svakako je ličnost koja je obeležila poslednje decade 19 veka. Bio je poznat i kao uspešan predsednik Beogradske opštine, okušao se kao ministar u Vladi Nikole Hristića da bi svoju političku karijeru završio kao predsednik Vlade Srbije”, ističe Ivana Gruden-Milentijević, istoričar Narodnog muzeja u Nišu.