Fasada zgrade Istorijskog arhiva u Tvrđavi postala je neobičan svojevrstan muzej u kome je predstavljen deo građe iz istorije Niša koji je ova ustanova čuvala u svojim depoima. Sada je na fasadu postavljeno 18 panoa na kojima su znamenite ličnosti koje su ostavile svoj trag u istoriji grada.
Najveća pažnja pridaje se bakrotisku iz 1737. godine jer je nastariji dokument Arhiva, a na izložbi je i fotografija zakletve Niškog komiteta iz 1874. godine, prikaz unutrašnjosti Tvrđave iz 1878, nastavno osoblje niške gimnazije iz školske 1889/1890, Povelja Kola srpskih sestara i Albanska spomenica.
“Želeli smo malo da ulepšamo zgradu i otrgnemo je od sivila ali pre svega da prolaznicima i sugrađanima skrenemo pažnju i da ih zainteresujemo za naša dokumenta i zbirke”, kazala je Snežana Radović, direktorka Istorijskog arhiva koja je danas otvorila izložbu.
U pomoć su pritekli i stručnjaci iz Narodnog muzeja, sa kojim Arhiv ima potpisan Protokol o saradnji, pa je tako izložba realizovana zajedničkim snagama, ali je pritekla u pomoć i firma “Fluoelektro”, koja je osvetlila svaki eksponat.
Nebojša Spasić, direktor Narodnog muzeja, je istakao da je Arhiv jedna od najatraktivnijih gradskih turističkih lokacija u gradu.
“Imali smo znanja i tehničkih mogućnosti da pomognemo u realizaciji ideje Arhiva, i da na neki način pošaljemo i poruku o svojoj delatnosti”, naveo je Spasić.
Petar Radonjić, pomoćnik direktora preduzeća „Fluoelektro“, rekao je da će im biti zadovoljstvo ako osvetljavanjem fasade Arhiva doprinesu da u večernjim časovima bude više turista u Tvrđavi.