Niš se trenutno nalazi među šest prvih gradova u Srbiji u kojima je stepen PM čestica u vazduhu na visokom nivou što ugrožava i zdravlje stanovnika. Grad Niš je spreman da na nekoliko načina utiče na to da zagađenost vazduha bude znatno manja, a prvi koraci su već preduzeti, kaže Goran Milosavljević, pomoćnik gradonačelnika.
„Formirana je radna grupa koja radi svoj posao i koja je do sada održala dve sednice, a jedan od zaključaka radne grupe je i da se otpočne sa očuvanjem kvaliteta vazduha što je naša zakonska obaveza i pred raspisivanjem smo javne nabavke kojom će se odrediti subjekat koji će napraviti plan kvaliteta vazduha. To je strateški dokument koji treba da donese konkretne mere i da ograniči sve nivoe zagađenja u gradu“.
Konkretne mere koje grad može da preduzme odnose se na energetiku i saobraćaj.
„Sa tim uvezi u planu je da se ugasi toplana Čair koja je na mazut, a njeni korisnici će biti povezani na toplanu u Kliničkom centru, tako da će mnoge institucije koje su do sada koristile lož ulje ili ugalj, preći na gas. Tako će se u tom delu grada znatno smanjiti zagađenje“, kaže Milosavljević.
Jedan od problema je i zagrevanje republičkih institucija, ali je grad Niš spreman da ponudi rešenje i za to.
„Grad je spreman da subvencioniše priključke tih ustanova na toplovodnu mrežu, a konkretno se radi o zgradi Univerziteta, Ekonomskog i Pravnog kao i Medicinskog fakulteta. Sa druge strane grad će iz svoje budžetske rezerve platiti sve one vrtiće koji mogu da pređu na gas“, istako je Milosavljević i dodao da je grad spreman i da pomogne građanima da koriste one energente koji su manji zagađivači vazduha.
Kada se radi o saobraćaju, Milosavljević u ime grada apeluje na građane da ne koriste automobile bez neke preke potrebe, da ne ne zaustavljaju automobile na četiri žmigavca, da na semaforima ugase motore.