Trećeg dana Međunarodne kolonije u Sićevu 19. septembra, posetioce očekuju autorsko veče Srđana Tešina, razgovor sa Ivanom Milenkovićem na temu „Književnost i filozofija“ i promocija antologije neoavangardne niške bit poezije „Možete preći ulicu kralja Stefana Prvovenčanog“.
Program počinje u 19 sati autorskom večeri i promocijom knjige „Moje“ Srđana Tešina u legat sobi Branka Miljkovića i Stevana Sremca. Na promociji će govoriti Srđan Tešin i Gojko Božović.
Od 20 sati u istoj prostoriji će učesnici razgovarati sa Ivanom Milenkovićem na temu „Književnost i filozofija“. Razgovor će voditi Milica Rašić.
U caffe-u Trubi vreme od 21 čas je rezervisano za promociju antologije neoavangardne niške bit poezije „Možete preći ulicu kralja Stefana Prvovenčanog“ u izdavaštvu NKC i DKN. Na promociji učestvuju: Goran Živković, Nikola Todorović, Ivica Živković, Bojan Ilić Bokerini, Vladimir Kopicl i Dalibor Popović Pop.
Okrugli sto „Književnost i film“ planiran za četvrtak održaće se u petak, 20.09. sa početkom u 10 časova, u Narodnoj biblioteci „Stevan Sremac“.
O programima i učesnicima:
Srđan V. Tešin (Mokrin, 1971) je studirao filozofiju i komunikologiju u Beogradu. Diplomirao je na poetici kratke priče.
Objavio je dvanaeset knjiga. Važniji naslovi: Sjajan naslov za pantomimu (1997), Antologija najboljih naslova (2000, 2013), Kazimir i drugi naslovi (2003), Kroz pustinju i prašinu (2005, 2008), Kuvarove kletve i druge gadosti (2006, 2014), Ispod crte (2010), Priče s Marsa (2015), Gori gori gori (2017) i Moje (2019).
Roman „Moje“ je novi roman jednog od vodećih pisaca srednje generacije u srpskoj književnosti.
Tri odustanka od poezije ispunila su uzbudljivu i nesmirujuću priču Tešinovog romana.
Jedno je odustanak Danila Kiša od poezije iz koga je proistekla jedna od najblistavijih priča moderne srpske knjižvnosti.
Drugo je odustanak piščeve majke, Milice Zrnić Tešin, od poezije za koju je dobila rane nagrade i okretanje iskustvima porodičnog života, sve do tragične smrti.
Treći je odustanak samog pisca od poezije i posvećivanje pisanju proze u kojoj se ogleda drama savremenog života.
Troje ljudi različitih ljudskih i književnih sudbina, u različitim trenucima i vođeni različitim motivima, doneli su odluku da odustanu od pesništva i ta je odluka presudno uticala na sve njihove buduće izbore.
Tu počinje roman Moje u kome se prepliću porodične i književne istorije, društvena istorija druge Jugoslavije i savremene okolnosti, devedesete godine i izgubljeno vreme čitave jedne generacije, lične i društvene drame, biografije i imaginacija, mašta i činjenice, autofikcija i uzbudljiva priča.
Ivan Milenković
Ivan Milenković (1965), filozof po obrazovanju, prevodilac po vkaciji, kritičar po temperamentu. Studirao pravo i filozofiju na Beogradskom univerzitetu, doktorirao na Fakultetu političkih nauka u Beogradu tezom o pojmu suverenosti. Bavi se savremenom francuskom i političkom filozofijom. Knjigu Filozofski fragmenti objavio 2011. godine (Karpos, Loznica), monografiju Pohvala neslozi. Makijaveli protiv makijavelizma 2018. (Fedon, Beograd). U domaćoj, regionalnoj i stranoj periodici objavio više od 40 naučnih radova i blizu 300 osvrta, prikaza i recenzija u domaćim i regionalnim nedeljnicima i dnevnoj štampi. Sa francuskog preveo dvanaest knjiga Urednik filozofske biblioteke izdavačke kuće Fedon. Član Udruženja književnih prevodilaca Srbije. Radi na Trećem programu Radio Beograda.
O Međunarodnoj koloniji u Sićevu
Međunarodna književna kolonija Sićevo osnovana je 1991. godine kao originalna i stvaralački podsticajna manifestacija posvećena umetnosti pisane reči. Njen osnivač je dr Mihajlo Ignjatović, pisac i književni prevodilac iz Niša.
Kolonija se održava svake godine polovinom septembra u prostoru Umetničke kolonije i živopisnim predelima sela Sićeva, nedaleko od Niša. Književna kolonija ima internacionalni karakter i okuplja pisce, književne kritičare i prevodioce, kao i izdavače i druge učesnike književnog života u zemlji i inostranstvu.
Koloniju organizuje Niški kulturni centar pod pokroviteljstvom Grada Niša. Koorganizatori su Društvo književnika i književnih prevodilaca Niša, Narodna biblioteka „Stevan Sremac“, Narodni muzej Niš, Zavod za zaštitu prirode Srbije Prijatelj kolonije su Podrum „Malča“ i Opština Bela Palanka. Medijski pokrovitelj je RTS.
Ulaz za sve programe je slobodan