Naslovna Niš Berači lekovitog bilja sve traženiji

Berači lekovitog bilja sve traženiji

0

Udruženje „Ogledna bašta“ je organizovalo dvodnevnu ekudakciju za berače lekovitog bilja. Edukacija je deo projekta „ Razvoj ekološkog preduzetništva korišćenjem obnovljivih resursa“ koje je delom finansirano od strane Ministarstva za zaštitu životne sredine. Predavači će tokom obuke polaznike upoznati sa lekovitim biljem, kako se ono bere a da se ne ugrozi njegov opstanak u prirodi, ali i kako da ga dalje plasiraju. Obuka se održava u  Poslovno-razvojnom centru Gradske opštine Medijana.

„Budući da je tendencija da svi polako prelazimo na zelene poslove ovo je šansa  da se čuje kako prirodni resursi mogu da se iskoriste za zeleno preduzetništvo“, kaže Dragana Vukadinović iz Udruženja „Ogledna bašta“. 

Dragana Vukadinović dodaje da će polaznici tokom obuke biti i na terenu gde će na licu mesta učiti da prepoznaju lekovite biljke. Svako ko želi da se bavi sakupljanjem lekovitog bilja mora da poznaje to bilje i da  prođe obuku, a neophodne su i dozvole od nadležnog ministarstva. Inače, kod Ministarstva za trgovinu, turizam i komunikacije postoji registar registrovanih sakupljača što lekovitog bilja što ostalih proizvoda jer sve mora da se podvede pod zakonsku regulativu.

Dragana Vukadinović foto:GP018

Obuka je, prema njenim rečima, od značaja sa stanovnike ovog dela Srbije gde postoje staništa mnogih lekovitih bilja. Tu su Stara i Suva planina, ali nije daleko ni Rtanj koji obiluje lekovitim biljkama, ali se one mogu naći i u okolni Sokobanje kao i Vlasine.

„Jedan od problema sa kojima se sada suočavamo je nedostatak berača lekovitog bilja mada na tržištu postoji potražanja za njim“, kaže Dragana Vukadinović. „Trenutno se  prema nekim procenama na 3500 hektara proizvodi lekovito bilje, a kapacitet koji je potreban za zadovoljenje lekovitim biljem, što u našoj zemlji, što u inostranstvu je oko 15.000 hektara. Najtraženije lekovite biljke su kamilica, nana,  beli slez, crni slez, kora breze, sve zavisi od namene. Lekovito bilje ima veliku primenu u prehrambenoj industriji , u farmaceutskoj i industriji kozmetike, za estrakciju eteričnih ulja“

Da u okolini Niša nema dovoljno sakupljača lekovitog bilja potvrđuje i Bogi Petrović, direktor poljoprivredne zadruge  „Hanovi“ iz Niške Banje.

„Zadruga se bavi proizvodnjom i preradom lekovitog bilja. Mašine za preradu svežeg i sušenog bilja dobili smo od ministarstva“, kaže Petrović. „Prisutan sam na ovim predavanjima jer me zanima koliko ljudi želi da se bavi ovim poslom budući da nema dovoljno sakupljača lekovitog bilja“, zaključuje Petrović.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde