Naslovna Društvo Gradski većnik Bratislav Vučković : Sva groblja pod jednom „kapom“

Gradski većnik Bratislav Vučković : Sva groblja pod jednom „kapom“

0

Gradski većnik za komunalne delatnosti Bratislav Vučković nedavno je pokrenuo inicijativu da sva groblja u Nišu budu stavljena u nadležnost jednog preduzeća , JKP „Gorice“ koja se bavi ovom komunalnom delatnošću. Cilj je, kako kaže, da se uvede red u ovoj komunalnoj delatnosti u kojoj za sada vlada haotičnost.

„U Nišu postoji čak šest divljih grobalja koja svakodnevno rastu. Nema kontrole niti je ijedna organizacija nadležna za uređenje pa se sve više i češće poljoprivredno zemljište pretvara u parcele za sahranjivanje. Vlasnicima poljoprivrednog zemljišta je isplativije da svoju zemlju isparcelišu za sahranjivanje nego da je prodaju kao poljoprivredno,“ rekao je gradski većnik za planiranje i izgradnju.

Problem divljih grobalja datira od pre više decenija kada su ova divlja groblja bila seoska. Sa širenjem grada pripojena su gradu , ali ne i uređena, pa se sada ovde sahranjuju sa teritorije celog grada. Osnovni razlog da se neko odluči za kupovinu mesta na divljem groblju od privatnog vlasnika je višestruko niža cena sahranjivanja.

Najjeftinija parcela za dvogrob na zvaničnom niškom groblju košta 57.000 dinara, a najskuplja oko 2.500 evra. Prema nezvaničnim podacima za dvogrob na divljim grobljima je od 350 do 600 evra ili nešto više, ukoliko se parcela nalazi blizu crkve. Računica je jasna zašto se građani odučuju za divlja groblja. A jasan je i Zakon koji mora da se primenjuje, ali se ne primenjuje.

„Javno komunalno preduzeće „Gorica“ u nekom budućem radu treba i mora da razmišlja o pripajanju ostalih grobalja u svoju nadležnost. Do sada smo imali situaciju do je „Gorica“ nadležna samo za Novo groblje i ona u Niškoj Banji a ostala u u statusu divljih grobalja. Zakon o sahranjivanju i grobljima jasno definiše obaveze lokalne samouprave a ujedno i preduzeće koje time treba da se bavi“.

Realizacijom ove inicijative, prema rečima Vučkovića, bi se postigle dve koristi.

„Prva bi bila to što bismo uredili groblja a drugo, JKP „Gorica“ bi se osnažila i uvećeli bi joj se prihodi.“

Najveća divlja groblja u Nišu su Vrežinsko i Komrensko groblje.

„Za sada na ova dva divlja groblja je haotično stanje. Ne zna se ko šta radi, ko kako radi i sve što se radi je suprotno zakonu,“ dodaje Vučković.

Na tome treba što pre raditi, pre svega kod onih grobalja kod kojih ne postoje imovinska prepreke.

Bratislav Vučković kaže da prvo groblje koje bi trebalo da uđe u sistem redovnog održavanja i pod upravom JKP „Gorice“ je Vrežinsko groblje.

„Vrežinsko groblje bi bilo prvo koje bi ušlo u redovan program održavanja. Imovinski odnosi nisu rešeni. Tamo privatnici, mimo zakona, prodaju zemljište. Građanima se to u prvom momentu isplati jer su troškovi sahranjivanja niži nego na Novom groblju. Ali već za koju godinu kada taj prostor bude neuređen, onda oni traže pomoć Komunalnih preduzeća. To tako ubuduće ne može da bude.“

Sistem mora da bude uređen , kako bi funkcionisao. Da bi se ova inicijativa ralizovala i uveo red u ovoj oblasti, treba najpre rešiti imovinsko pravna pitanja.

„Treba najpre izvršiti eksproprijaciju zemljišta, da se prenese na Grad Niš. Ali pre svega toga treba da se zaustavi sahranjivanje tamo, na zasad divljim grobljima. Kako će se recimo raditi plan detaljne regulacije i urbanistički projekat, ukoliko vam je danas jedna situacija, a sutra druga. Faktičko stanje na terenu se menja iz dana u dan.“

Prema statistici Sekretarijata za građanska stanja i opšte poslove, na teritoriji Niša godišnje premine 3 000 ljudi a polovina se sahranjuje van zvaničnih grobalja.

Ovo će biti dug proces ali treba započeti sa njim.

„To je već posao inspekcijskih organa i oni imaju osnov da reaguju odmah.“ zaključuje gradski većnik za komunalne delatnosti Bratislav Vučković.

1 KOMENTAR

  1. Da li gospodina Vučkovića treba podsetiri na stanje starog groblja u Nišu, na teritoriji njegove opštine Palilula. I za to groblje su pričali o on i gradonačelnik da će biti memorijalni park, a od svega na groblju same memorijalne trave i drveće preko jednog metra, lijane, ouzavice kao u prašumi, pa je nemoguće ni stići a kamoli prići i pronaći neki grob.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde