Meteorolozi u Srbiji ovih dana beleže tropske vrućine, a živa u termometru se penje već nekoliko dana iznad 35 stepeni Celzijusa. Ovako visoke temperature ne pogoduju nikome, kako starijim tako i mlađim osobama, a lekari Hitne medicinske pomoći kažu da se povećao broj intervencija na javnim mestima. U Nišu se temperature juče približila 40 podeoku na skali u hladu, a kako meteorolozi tvrde na asfaltu je ona po nepisanom pravilu znatno veća.
“U ove dane imamo povećan broj pacijenata pre svega sa javnih mesta što je vezano za ove tropske vrućine”, kaže dr Snežana Mitrović, lekar Hitne medicinske pomoći u Nišu. “Broj pacijenata sa javnih mesta je dupliran jer obično u dane kada je temperature niže bude ih oko desetak, a sada je taj broj između 15 do 20 pacijenata,” rekla je dr Snežana Mitrović.
Prema rečima dr Snežane Mitrović pacijenti se u ove vrele dane ne žale samo na kolapse.
“Dobar broj njih se žali na vrtoglavice , nesvesticu, pogoršanje osnovnih tegoba u sklopu hroničnih bolesti. Najosetljivija populacija su stare osobe, hronični bolesnici i deca”, dodaje Mitrović.
Svi koji nemaju potrebe da izlaze napolje neka ostanu kod kuće, preporuka je lekara koja se odnosi sve. Oni koji moraju da obave neki posao van kuće najbolje je da to urade do 10 ili posle 19 sati.
“Osobe koje zbog posla moraju da se izlažu sunca trebalo bi da se pridržavaju nekih pravila kako u ishrani, tako i kada se radi o garderobi. Preporučuje se lagana hrana sa dosta tečnosti, to je voće i povrće. Ukoliko se izlazi na sunce obavezna je boca sa vodom i to ne da bi se tečnost stalno konzumirala u manjim količinama, već i da bi se osobe rashladile na ovim vrućinama. Poželjno je da svako kod sebe ima flašicu sa negaziranom mineralnom vodom jer prilikom znojenja ne gubimo samo tečnost već i minerale iz organizma koji na ovaj način mogu da se nadoknade.Hronični bolesnici moraju redovno da uzimaju svoju terapiju”.
„Preporuka ima i kada je u pitanju zaštita od sunca. Preporučuje se svetlija odeća, šešir da bi se zaštitila glava, naočare za sunce zbog pojačanog U-Ve indeksa, krema za sunčanje kojom možemo da se zaštitimo ne samo ako smo na moru već i u gradu”, dodaje dr Snežana Mitrović.
Ona preporučuje i stalno provetravanje stana, a kada je u pitanju korišćenje klime temperature u prostoriji može da se snizi najviše sedam stepena u odnosu na onu koja je izmerena na otvorenom.
“Dobro je provetravati stan u ranim jutranjim satima i u kasnim večernjim satima kako bi se snizila temperature u stanu u ušao svež vazduh”, dodaje dr Snežana Mitrović.