Pejsmekeri i načini lečenja kardiovaskularnih bolesti ovom metodom, bili su tema tribine koju je Savet za zdravstvo Gradskog odbora SNS Niš organizovao pod nazivom „Mogućnosti savremene pejsmejker terapije“.
Predavač na tribini bio je doc. dr med. sc. Tomislav Kostić, rukovodilac OJ Klinike za kardiovaskularne bolesti KC Niš.
Dr Zoran Perišić, koji se 25 godina uspešno bavi ovom metodom lečenja srčanih bolesti, ispred Saveta za zdravstvo gradskog odbora SNSa rekao je da postoji mnogo zabluda, čak i među zdravstvenim radnicima, oko toga šta je to pejsmeker terapija, koliko je aplikativna i koliko je korisna.
foto: GP018
„Ljudi imaju zabludu oko toga šta dobijaju i šta mogu pejsmekeri da im pruže. Ovo je mogućnost da građani Niša, kojih u velikoj meri ima večeras ovde, dobiju informacije na jednom predavanju koje je prijemčivo i upotrebljivo za sve građane. Ovo nije stručno predavanje, već razumljivo sa mogućnošću postavljanja pitanja“.
Dr Zoran Perišić je kazao da svakog utorka i petka na Klinici za kardiologiju za ugradnju pejsmekera, zaseda konzilijum koji odlučuje o tome da li je potrebno nekom pacijentu ugraditi pejsmeker. „Dovoljno je da lekar indikuje ugradnju, konzilijum će pregledati dokumentaciju, porazgovarati sa pacijentom, ako je potrebno, i staviti ga na listu“, obrasnio je Perišić.
Liste čekanja u Kliničkom centru Niš za ugradnju pejsmekara, kako tvrdi dr Perišić, nema.
„S obzirom da pacijenti dobiju termin unutar 15 do 20 dana, to se ne smatra listom čekanja“, zaključio je dr Perišić
U Kliničkom vcentru Niš godišnje se ugradi 600 pejsmker sistema po čemu je Niš drugi centar u Srbiji. O tome je dovorio i doc. dr med. sc. Tomislav Kostić, rukovodilac OJ Klinike za kardiovaskularne bolesti KC Niš.
Tomislav Kostić foto:GP018
„Akutni koronarni sindrom je i dalje vodeća kardiovaskularna patologija i ja sam ponosan ispred Klinike za kardiovaskularne bolesti , na čijem sam čelu, da održim predavanje o pejsmejker terapiji. Ponosan sam na naš pejsmeker centar koji se u srpskoj i evropskoj medicini pozicionirao na visoko mesto. Unazad nekoliko godina drugi smo referentni regionalni centar, posle Kliničkog centra Srbije, što se tiče dijagnostike i ugradnje pejsmeker terapije. Naročito sam ponosan na činjenicu da se u našem centru rade sve vrste dijaknostike i pejsmeker terapije u pogledu različitih vrsta divajsa koje koristimo. Naš region, koji opslužujemo, je veliki. Prema Kliničkom centru, kao tercijalnoj ustanovi gravitira preko dva i po miliona stanovnika iz ovog regiona. Broj ugrađenih pejsmekera, oko 600 operacija koje smo uradili nas svrstava na drugo mesto. Uradili smo više pejsmeker operacija nego što je urađeno u Institutu Kamenica i Dedinje„ rekao je dr Kostić .
On je objasnio da su kardiovaskularne bolesti vodeće u obolevanju i umiranju našeg stanovništva. Pejsmeker terapija rešava veliki broj oboljenja koja spadaju u kardiovaskularnu patologiju.
Dr Kostić je istakao da je Srbija mnogo napredovala u lečenju kardiovaskularnih bolesti i to upravo ovom metodom.
„Radna grupa za pejsmekere na novou Srbije radi veoma dobro i to je primer kako treba raditi. Napravili smo mrežu centara. Na nivou Srbije od 2016. godine imamo 16 pejsmeker centara koji čine mrežu koja je na korist naših pacijenata jer je ta vrsta terapije dostupna svim pacijentima u našoj zemlji. Ona je u najvećem broju slučajeva od životne važnosti.“
Ovaj deo medicine je veoma napredovao u poslednjih 50 godina od kada je izvšena prva pejsmeker inplatacija u Evropi, kaže dr Kostić.
„Kod nas u Srbiji je urađena nekoliko godina nakon toga. Pejsmekeri se koriste za poremećaje srčanog ritma koji ugrožavaju život pacijenata“, rekao je dr Kostić i zaključio da je pejsmeker terapija „Dobra metoda, popularna i pouzdana, može se reći sam vrh u lečenju i u većini slučajeva nakon operacije i ugradnje pejsmekera pacijent je izlečen.“
Kako je Perišić kazao „Država se ubrzano menja, naše zdravstvo ubrzano ide napred i mi želimo kroz ovu seriju predavanja da pokažemo, između ostalog, i koje su to mogućnosti srpskog zdravstva .
Tribina je bila otvorena za sve građane Niša. Sala je bila popunjena do poslednjeg mesta a bilo je i mnogo pitanja koja su razjašnjena, a vezana za terapiju pejsmekera.
foto:GP018
Perišić je najavio seriju predavanja iz drugih oblasti medicne.
„Na predavanjima ćemo se dotaći najčešćih i najinteresantnijih bolesti koje dotiču građane Srbije gde nismo na novou ostatka Evrope, zapadnog dela. Mi još uvek snosimo posledice ratnih godina“.