Danas je u srednjoj Elektrotehničkoj školi „Mija Stanimirović“ otvoren prvi Mejkers lab u Nišu, a 10. u Srbiji. Ovim projektom učenici ove škole su dobili jedinstven inovativni i multidisciplinarni prostor, gde će moći da razvijaju svoje ideje.
Ova Mejkers lab učionica podstiče eksperimentisanje i preduzimljivost kod učenika, dok nastavnicima omogućava da na inovativan način pristupe nastavi.
„Cilj ovakvim učionica je da se školama naprave prostori u kojima će mladi moći da uživaju radeći, istražujući da iskoriste sve svoje potencijale. Zato je važno da pronalazimo škole koje imaju želje i kapacitete i kadar koji će da isprati interesovanje mladih ljudi za nauku, tehnologiju i preduzetništvo. Da pokušaju da sve svoje ideje pretoče u ekonomski proizvod“, poručio je izvršni direktor organizacije „Dostignuća mladih u Srbiji“ Darko Radičanin.
Na današnji dan pre godinu dana je otvoren prvi „Mejkers lab“ u Čačku, a ovo je već 10. takva učionica u Srbiji. Radičanin dodaje da se već sada primećuje opravdanost ovakvih učionica.
Direktor škole „Mija Stanimirović“ Aleksandar Stevanović ističe da je zasluga učenika i njihovih uspeha što je njihova škola izabrana za ovaj projekat.
„Meni je zadovoljstvo da smo prepoznati od „Mejkersa“, mislim da smo zaslužili da budemo deo ovog tima. Svi naši rezultati i uspesi na dosadašnjim takmičenjima su verovatno doprineli da naša škola bude prepoznata i da ima jednu ovakvu laboratoriju. Očekujem da će naši učeniciu ovakvom prosotru biti daleko kreativniji i zainteresovaniji da iskažu svoje mogućnosti i spospobnosti“, istakao je direktor škole.
Koordinatorka „Mejkers laba“ u Nišu i nastavnica ove škole Jelena Rajković je navela da će nova oprema dosta pomoći učenicima da realizuju svoje ideje.
Ona je navela da je učionica sada opremljena 3D štampačem sa pratećom opremom, 3D skenerom, opremom za virtuelnu realnost, „Arduino“ kompletima sa elektronikom, robotima sa senzorima za promenu pravca, na kojima će učenici učiti kako da ih programiraju i sklapaju.
Učenica četvrte godine ove škole Milijana Nikolić je demonstrirala kao funkcioniše 3D štampač. Pored nekoliko napravljenih figurica, u procesu štampanja je bio model njenog papagaja, koji je ona sam kreirala.
„Trenutno se štampa model mog papagaja koji sam napravila u „Blenderu“. Kada ga izmodelujem prebacim ga u program „Prusa 3D“ da bi on pretvorio model u font. Koji možemo da prebacimo na 3D štampač, koji će moći da ga štampa. Prvo se pusti test-linija a kasnije krene da ga pravi. Pre svega mora da se zagreje ploča, pa zatim i ovaj deo koji topi plstiku. Nije toliko komplikovan proces“, rekla je Milijana.
Za otvaranje ove učionice je zaslužna Grupa za obrazovanje. Ona je nastala udruživanjem četiri organizacije – Centra za promociju nauke, Dostignuća mladih, „Nordeus“ fondacije i Inicijative „Digitalna Srbija“, sa ciljem da zajedno podrže razvoj obrazovanja u Srbiji.
Ključni ciljevi grupe su decentralizacija znanja i podrška srednjoškolskom obrazovanju, promocija nauke, tehnologije, kreativnih industrija i preduzetnišva, kao i razvoj inovativnog društva znanja.