Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija pokrenulo je nacionalni projekat pod sloganom „Srbija zemlja nauke, zemlja inovacija“, koji je počeo iz Niša, sa ciljem podizanja svesti javnosti o značaju unapređenja i ulaganja u nauku, tehnološki razvoj i inovacije.
U Naučno-tehnološkom parku se okupio veliki broj učenika i studenata koji su imali priliku da čuju primere dobre prakse, tj. uspešne priče koje su prošle od ideje do realizacije, ali i da se upoznaju sa konkretnim rezultatima i inovacijama na izložbi u holu NTP-a.
U holu NTP-a je predstavljena zanimljiva inovacija u vidu Klimatske kapsule. Ta instalacija je osmišljena kao intenzivno iskustvo koje posetiocima pruža perspektivu klimatskih promena kroz naučne činjenice, umetničke intervencije i multimedijalni sadržaj.
Kroz vizuelni doživljaj distopijskog okruženja 2057. godine, kreiran je narativ koji izaziva subjektivni osećaj očekivane budućnosti i spremnost da se suoči sa posledicama klimatskih promena. Ova umetničko-naučna platforma je direktan poziv na klimatske akcije svih građana i podseća nas na jedinstven stav i delovanje svakog od nas.
Predstavljen je poljoprivredni robot AgAR, koji samostalno može da kosi travu, bere jabuke, sadi i vrši druge poljoprivredne radnje. Ova robotska platforma je plod rezultata kompanije „Coming computer Engineering“ i Mašinskog fakulteta u Nišu, a čitav proces, od ideje do realizacije, rađen je pod krovom Naučno-tehnološkog parka.
Zbog ove, i mnogih drugih inovacija, govornici na ovom događaju su složni u tome da je ovaj projekat zasluženo počeo iz Niša, tehnološkog centra ovog dela Srbije.
„Veliko mi je zadovoljstvo da po prvi put ulazimo u naučnu kampanju. Volela bih da se ova krilatica provlači po fakultetima, školama i porodicama, jer ovo jeste budućnost Srbije. Imamo osnovu za to, imamo jako dobro obrazovanje u oblastima nauke, inžinjerstva, matematike i tehnologije. Imamo naučno-tehnološke parkove, lokalne startap centre koji su se sada povezali sa parkovima“, poručila je ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović.
Ona je dodala da je plan da se obiđe 13 gradova, kako bi se dodatno promovisali nauka i inovacije.
„U modernom društvu inovacije i pametne tehnologije imaju ulogu suštinskih pokretača napretka i prosperiteta na lokalnom nivou. Naučne i tehnološke inovacije su ušle u naše domove, utiču na to kako živimo, radimo, na način kako se lečimo, kako upravljamo našim okruženjem. Grad Niš spremno dočekuje promene i izazove koje ubrzani razvoj i tehnologije neminovno donosi sa sobom i u njima prepoznaje šansu za uanpređenje zajednice“, navela je gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski.
Direktor niškog Naučno-tehnološkog parka Milan Ranđelović je rekao da svi treba da budu svesni da Niš sa pravom nosi titulu grada nauke i inovacija.
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović izjavilla je i da postoje poreske olakšice za kompanije koje se bave istraživanjem i razvojem, ali da ljudi još uvek nisu dovoljno informisani.
Na kraju je najavila da će sva infrastruktura, inovacije i usluge koje mogu da pruže inovacioni centri bili popisani u registar, kako bi se za rešenjima određenih problema prvo tragalo u našoj zemlji.
Projekat je nastao u saradnji Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija i Privredne komore Srbije. Događaj se osmišljen kako bi se stvorila platforma za dijalog, saradnju i inspiraciju.