Naslovna Društvo Ukinuti podsticaji već proizvode negativne efekte: Prve kompanije razmatraju povlačenje sa tržišta.

Ukinuti podsticaji već proizvode negativne efekte: Prve kompanije razmatraju povlačenje sa tržišta.

0
Srpska IT Asocijacija
Srpska IT Asocijacija

Ukinuti podsticaji već proizvode negativne efekte: Prve kompanije razmatraju povlačenje sa tržišta.

Četiri nedelje nakon ukidanja podsticaja za novonastanjena lica, i pored više zvaničnih dopisa koje smo uputili nadležnim institucijama, dijalog sa IT sektorom još uvek nije započet. Srpska IT Asocijacija (SITA), koja okuplja više od 20 tehnoloških kompanija sa ukupnim godišnjim prometom većim od 375 miliona evra, od čega se preko 290 milionaodnosi na izvoz IT usluga, izražava duboku zabrinutost zbog potpunog izostanka institucionalne reakcije.

Uprkos našim apelima i blagovremenom ukazivanju na moguće negativne posledice, nadležni nisu ponudili ni pojašnjenje odluke, ni predloge rešenja koja bi omogućila kompanijama da prilagode svoje poslovanje. U međuvremenu, beležimo konkretne posledice – više IT kompanija već razmatra promenu strateškog fokusa i delimično ili potpuno povlačenje sa tržišta Srbije. Podsećamo da je pomenuta Uredba u prethodne tri godine igrala ključnu ulogu u pozicioniranju Srbije kao atraktivne destinacije za IT kompanije, naročito u kontekstu globalne relokacije usled geopolitičkih nestabilnosti. Podsticaji su omogućili da Srbija bude konkurentna u odnosu na druge države koje aktivno privlače IT kompanije, poput Portugala,Turske, UAE i Rumunije i drugih zemalja u okruženju .

Prema analizama Srpske IT Asocijacije, ukinuta Uredba donosila je merljive koristi, kako za budžet, tako i za domaću ekonomiju. Oko dve trećine svih poreskih uplata ostajalo je u budžetu Republike Srbije, dok je jedna trećina činila podsticaje kompanijama. Mehanizam nije bio fiskalni trošak, već instrument za širenje poreske osnovice i jačanje konkurentnosti tržišta.

Pored direktnih prihoda od poreza na dohodak, dobit, imovinu i PDV, ovaj podsticaj je doprineo zapošljavanju visokoobrazovanih stručnjaka, rastu izvoza IT usluga, prenosu znanja i jačanju domaćih timova.Važno je istaći da ovo nije jedini poreski mehanizam koji ima uticaj na održivost IT industrije u Srbiji.

Potrebno je šire promišljanje o poreskom okviru koji se odnosi na sve IT kompanije ,domaće i strane, kako bi se osigurala predvidivost, konkurentnost i dugoročna stabilnostsektora.Srpska IT Asocijacija poziva Vladu Republike Srbije na hitan dijalog sa industrijom idefinisanje prelaznog rešenja. U suprotnom, rizikujemo da višegodišnji napori uprivlačenju investicija i razvoju tehnološkog ekosistema budu trajno narušeni.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde